DNA Extraction and Purification
- (8)
- (5)
- (8)
- (35)
- (15)
- (15)
- (9)
- (2)
- (10)
- (3)
- (1)
- (2)
- (105)
- (4)
- (1)
- (2)
- (1)
- (8)
- (2)
- (24)
- (2)
- (47)
- (12)
- (2)
- (2)
- (25)
- (3)
- (5)
- (2)
- (2)
- (23)
- (11)
- (15)
- (2)
- (104)
- (11)
- (2)
- (7)
- (19)
- (5)
- (23)
- (23)
- (2)
- (1)
- (2)
- (3)
- (8)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
Filtered Search Results
Abnova™ Blood Total Nucleic Acid Purification Kit (Pre-filled)
Blood Total Nucleic Acid Purification Kit (Pre-filled) is designed specifically for the optimal automated extraction of total nucleic acid (RNA and DNA) from whole blood samples on the SpiralPipet™ instrument.
Abnova™ Viral Total Nucleic Acid Purification Kit (Pre-filled)
Viral Total Nucleic Acid Purification Kit (Pre-filled) is designed specifically for the optimal automated extraction of viral total nucleic acid (RNA and DNA) from serum and PBS suspension samples on the SpiralPipet™ instrument.
Invitrogen™ Dynabeads™ Sequencing Clean-Up Kit
Dynabeads Sequencing Clean-Up offers a simple one-tube system for purifying DNA sequencing reactions.
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
| Shipping Condition | Room Temperature |
|---|---|
| Target | Sequencing Reactions, DNA from Enzymatic Reactions (e.g. PCR) |
| Content And Storage | This product contains Dynabeads™ in binding buffer Store at 2°C to 8°C. |
| Product Type | Sequencing Clean-Up Kit |
| Sample Type | Sequencing Reactions,Enzymatic Reactions |
| Isolation Technology | Magnetic Bead |
| High-throughput Compatibility | High-throughput Compatible |
| For Use With (Application) | Sequencing |
| Product Line | DYNAL, Dynabeads |
QIAGEN UniCore Manual Punches
Achieve easy and cost-effective punching at the quality standards you expect. UniCore Manual Punch product range provides manual punching for FTA, 903 and DMPK cards. Available in multiple diameters for maximum versatility.
| Product Type | UniCore Manual Punches |
|---|---|
| For Use With (Equipment) | FTA Cards, FTA Elute Cards, and EasiCollect devices |
| Diameter (Metric) | 1.2 mm |
QIAGEN UniCore Manual Punches
Achieve easy and cost-effective punching at the quality standards you expect. UniCore Manual Punch product range provides manual punching for FTA, 903 and DMPK cards. Available in multiple diameters for maximum versatility.
QIAGEN UniCore Manual Punches
Achieve easy and cost-effective punching at the quality standards you expect. UniCore Manual Punch product range provides manual punching for FTA, 903 and DMPK cards. Available in multiple diameters for maximum versatility.
QIAGEN QIAcard FTA DMPK
For collection, stabilization, processing, transport and archiving of biological samples. 4 sample areas per card.
| Includes | 100 cards |
|---|---|
| Format | Card |
| For Use With (Application) | For protein-based biomolecules, on-substrate cleanup has potential to convey greater analyte stability, requires fewer experimental animals |
QIAGEN QIAcard FTA Classic
For collection, stabilization, processing, transport and archiving of biological samples. Non-Indicating QIAcard FTA Classic with 4 sample areas per card.
| Format | Card |
|---|---|
| Description | Collect, stabilize, process, transport, and archive blood samples with Non-Indicating FTA Classic Cards. |
| No. of Samples | 4 |
| Product Type | FTA Classic Card |
| For Use With (Equipment) | Direct STR amplification |
| Sample Type | Blood |
| Sample Volume | 125 mL |
| For Use With (Application) | Forensics, Transgenic identification, Transfusion medicine/HLA typing, Plasmid screening, Food and agriculture testing, Drug discovery, Genomics, STR analysis, Animal identification, Whole genome amplification, Molecular biology |
Abnova™ Gram Bacteria DNA Purification Kit (Pre-filled)
Gram Bacteria DNA Purification Kit (Pre-filled) is designed specifically for the optimal automated extraction of DNA from gram bacteria on the SpiralPipet™ instrument.
Promega Wizard™ SV 96 PCR Cleanup System
The Wizard™ SV 96 PCR Clean-Up System is designed for high-throughput purification of 100bp-10kb PCR products from excess nucleotides, primers and primer dimers.
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
| Product Type | System |
|---|---|
| For Use With (Application) | High-throughput purification of 100bp to 10kb PCR products from excess Nucleotides, primers and primer dimers |
Thermo Scientific™ Resuspension Solution for GeneJET Plasmid Miniprep Kit
Thermo Scientific GeneJET Resuspension Solution is a component of the GeneJET Plasmid Miniprep Kit (Cat No. K0502 and K0503) and may be purchased separately.
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
Thermo Scientific™ Neutralization Solution for GeneJET Plasmid Miniprep Kit
Thermo Scientific GeneJET Neutralization Solution is a component of the GeneJET Plasmid Miniprep Kit and may be purchased separately. Provided in 100 mL aliquots.
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
Thermo Scientific™ Lysis Solution for GeneJET Plasmid Miniprep Kit
Thermo Scientific GeneJET Lysis Solution is a component of the GeneJET Plasmid Miniprep Kit and may be purchased separately.
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
Promega Column Wash Solution (CWA) for Wizard™ SV 96 Purification Systems
Column Wash Solution (CWA) is a component of the Wizard SV and Wizard SV 96 Genomic, Wizard Plus SV Minipreps and Wizard SV 96 and SV 9600 Plasmid DNA Purification Systems.
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
| Content And Storage | 15°C to 30°C |
|---|---|
| For Use With (Equipment) | Purification system |
Thermo Scientific™ Wash Solution I (concentrated)
Thermo Scientific GeneJET Wash Solution I (concentrated) is a component of the GeneJET Plasmid Maxiprep Kit (Cat. No. K0491, K0492) and may be purchased separately.
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More